Amerika’da 29 Ekim kutlaması

Geleli 1 haftayı geçti ve 28 ekim oldu. Sabah ilk iş valize koyduğum Türk bayrağını çıkartıp kaldığımız odanın camına asmak oldu. Sonra da Sufi ile 29 ekim hakkında konuşmaya başladık. Cumhuriyetimizin 93. yaşgünü olduğundan, pasta yapsak 93 mumu nereye sığdıracağımızdan falan bahsedip gülüştük. Ben bayrağın fotoğrafını instagrama yükleyip ertesi gün 3 kişilik bir kutlama planladığımızı paylaştığımda beni bekleyen sürprizlerden haberim yoktu.

Önce New York Atatürk okulunda bir kutlamaya ardından da Washington D.C.’deki konsoloslukta yapılacak Cumhuriyet Balosuna davet edildik. Yaşadığım en ilginç duygulardandı. Washington’daki baloya Sufi ile gitmemiz imkansızdı. Üstelik baloya giyilecek herhangi bir kıyafet getirmemiştim yanımda. Hep spor şeyler ve soğuk için kabanlar atkılar bereler. Atatürk Okulundaki davete katılmaya karar verince inanın içimi bir heyecan kapladı ki sormayın.

Ertesi gün Manhattan’da Atatürk Okulundaydık. Atatürk Okulu Amerika’da yaşayan Türk ailelerin çocuklarına haftasonları Türkçe okuma yazmayı ve Türk kültürü ile ilgili şeyleri öğreten, konsolosluğun da desteklediği özel bir kursmuş. Böylelikle yurtdışında doğup büyüyen çocuklar nasıl okuma yazma öğreniyor konusundaki merakım da giderilmiş oldu.

Salona girdiğimizde konsolosluktan bir görevli konuşma yapıyordu. Az sonra sahneye çıkan çocukları görüp, söyledikleri şarkıları dinledikçe gözlerim dolu dolu oldu.

Bence kutladığım en anlamlı 29 ekimlerden birisiydi. Bizi davet ettiği için Esra’ya da buradan çoook teşekkür ederim. Güzel bir arkadaşlığın, anlamlı bir başlangıcı oldu bu ilk buluşma.

2 cevaplar
 1. EsraDo
  EsraDo says:

  Devletsah,
  Ne kadar guzel yazmissin, ben okurken duygulandim. Iyi ki geldin, deger verdin… Ben cok tesekkur ederim. Yolumuz cok guzel ve anlamli bir gunde kesisti, hic ayri dusmesin :)…
  Sevgiler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir